„Mt 23,1-12” STRAŻNIK CHRYSTUSOWY

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.

***

Katedra Mojżesza jest symbolem prawa Bożego i tradycji, na staży których w Starym Testamencie mieli stać przed wszystkimi, uczeni w Piśmie i Faryzeusze. Ich zadaniem było przekazywanie prawd o Bogu, słowem a przede wszystkim czynem. Jezus widzi ich serca, wie że to co miało rozpalić ich ducha, a przez nich ducha narodu wybranego, stało się skostniałą, sztuczną, zewnętrzną literą prawa.

Co znaczy  „zasiąść na katedrze Mojżesza” dzisiaj? To znaczy strzec i przekazywać autentycznie prawo Boże, które w pełni nam objawił (pokazał) Chrystus. Żyjąc Słowem Bożym, sakramentami i Nauką Kościoła Katolickiego, dać Chrystusowi możliwość prowadzenia siebie, abym mógł autentycznie prowadzić innych do Boga.

XJG

Dodaj komentarz